რა არის სანოტარო მედიაცია?
სანოტარო მედიაცია დავის მოგვარების ალტერნატიული, გამარტივებული ფორმაა. დავა წყდება სასამართლო განხილვის გარეშე, მხოლოდ ნოტარიუსის დახმარებით.
ნოტარიუსს მიენიჭა მედიატორის ფუნქცია სამემკვიდრეო, საოჯახო, სამეზობლო და სხვა ქონებრივი თუ არაქონებრივი ხასიათის სამოქალაქო დავებზე.
მოდავე მხარეები მედიატორი ნოტარიუსის თანდასწრებით იწყებენ მოლაპარაკებას და მისი დახმარებით, შეთანხმებას აღწევენ.
მედიაციის პროცესი შესაძლებელია, ჩატარდეს, როგორც სანოტარო ბიუროში, ისე მის გარეთ.
სანოტარო მედიაციის უპირატესობა
დავის მოგვარება სწრაფად და იაფად - მოდავე მხარეებს აღარ უწევთ სასამართლოში წასვლა, მიდიან ნებისმიერ მედიატორ-ნოტარიუსთან, იხდიან ნაკლებს (სანოტარო მოქმედების საზღაური განისაზღვრება მხარეებსა და ნოტარიუსს შორის მოლაპარაკების შედეგად);
ნებაყოფლობითი და არა იძულებითი პროცესი - ნოტარიუსთან დავის მოსაგვარებლად მოდავე მხარეები საკუთარი ნებით მიდიან;
თანასწორუფლებიანობა - მედიატორი ნოტარიუსი, როგორც მიუკერძოებელი მრჩეველი, დავის თითოეული მხარის ინტერესს თანაბრად იცავს და ეხმარება მათ შეთანხმების მიღწევაში;
კონფიდენციალურობა - ნოტარიუსს არ აქვს უფლება,  გაამჟღავნოს ინფორმაცია, რომელიც მისთვის მედიაციის განხორციელებისას გახდა ცნობილი;
მედიაციის დასრულებით  კონფლიქტი სრულდება - სანოტარო მედიაცია არა მხოლოდ მორიგების, არამედ შერიგების გარანტიაცაა;
მორიგების აქტი - უდავო მტკიცებულების დოკუმენტი - დავის მოგვარების შემდგომ, ნოტარიუსი ადგენს მორიგების აქტს და ამოწმებს სანოტარო წესით.  აღიშნული დოკუმენტით განსაზღვრულია თითოეული მხარის მოვალეობანი;
მართლმსაჯულების ხელშეწყობა - სასამართლო განიტვირთება სამოქალაქო საქმეების განხილვისგან;
„სახელმწიფო პროექტის ფარგლებში მიწის ნაკვეთებზე უფლებათა სისტემური და სპორადული რეგისტრაციის სპეციალური წესისა და საკადასტრო სრულყოფის შესახებ“ კანონის ფარგლებში სანოტარო მედიაციამ მეტი აქტუალობა შეიძინა, ვინაიდან დადგინდა სახელმწიფო პროექტის ფარგლებში არსებულ დავებში მედიატორის სავალდებულო ჩართულობა.
ხსენებული პროცედურა  მხოლოდ პროექტის ფარგლებში მიმდინარე მიწის ნაკვეთებთან დაკავშირებულ დავებს ეხება.  პროექტის ფარგლებში მედიაციისას, მხარეები გათავისუფლებულნი არიან სანოტარო საზღაურისაგან​.

What is notary mediation?
Notary mediation is an alternative and simplified form of dispute resolution. Dispute is resolved without considering in a court, only by notary’s assistance.
Notaries have been assigned mediator’s functions on the civil disputes on inheritance, family, neighborhood, also other property or non-property disputes.
Disputing parties start negotiations in the presence of notary and achieve agreement with its assistance.
Mediation
process may be conducted within as well as outside the notary office.
Advantages
of notary mediation
Solving of disputes simply and cheaply – disputing parties shall have no more apply to the court, just go to any mediator notary and pay less.
Volunteer and not compulsory process –for solving the dispute the conflicting parties apply to notary at their own will;
Equality – mediator notary, as an impartial advisor, equally protects the interests of each disputing party and assists them to reach an agreement;
Confidentiality – notary has no right to reveal information becoming known to it in the mediation process;
By ending of mediation the conflict is also ended – notary mediation is not only the guarantee of agreement, but also of reconciliation;
Act of agreement – a document of indisputable evidence – following the resolution of dispute the notary draws up an act of agreement and attests it in notary order. Duties and obligations of each party are defined by the said document.